S balíkem do zahraničí se s českou poštou nudit nebudete

Česká pošta mi už zvedla mandle mnohokrát, ale většinou to byl problém převážně neschopnosti obsluhy za přepážkou, nic víc. Dejme tomu, já bych si tam taky nesed, ale dnes je tomu přesně 23. dnů, co jsem poslal balík s dobírkou do maďarska a musim říci, že to je velkej punk!

 

Hungary

 

 

Jednoho letního dne nás kontaktoval emailem jistý občan maďarské republiky, že by měl zájem o nové lyže značky LUSTI. Nejsem si úplně jist, jak nás vypátral, ale to je asi teď jedno. Přes pár mailů jsme si v angličtině vyjasnili podrobnosti a komunikace skončila odsouhlasenou nabídkou.

 

Během té doby jsme také řešili, jak ty lyže vůbec do Maďarska poslat. Možnosti většiny přepravních společností končily u zahraničních zásilek zpravidla přibližně u krabice 50x50x50cm, kam se požadované lyže rozhodně nevejdou a pokud ano, jsou vhodné tak akorát do kamen, kde jsou ovšem jako palivo mírně cenově diskriminovány.

 

Pro naši potřebu transportu balíku nepravoúhlých rozměrů cca 160x15x50cm s váhou 5,1kg a hodnotou 14 000,- Kč vyšla z relativně rychlého interního výběrového řízení úspěšně Česká pošta. Neobyčejně překvapen jsem byl, když částka, kterou mi spočítal kalkulátor zásilky, opravdu odpovídala skutečnosti, bohužel to nebylo jediné překvapení, které mi u přepážky později čekalo.

 

Podací lístek

Podací lístek

Jak vytvořit na poště frontu

Jednoho dne jsem se vydal tedy na poštu vyzvednout potřebné poukázky a získat všechny důležité informace. Z pošty jsem odcházel s pocitem, že mi paní vše důkladně vysvětlila, že tedy vše potřebné vím a že to sice není běžná záležitost, ale nebude to problém.

 

Pominu-li zábavné vyplňování maďarského adresáta, je zvláštní, že na podacím lístku vyplňujete dobírkovou částku v měně dle zahraničních podmínek, což je dle slov pošťačky, v EUR, což bych taky čekal, ale na mezinárodní poštovní poukázku je třeba uvést částku v CZK. Tak! ...a vymyslete to jak chcete!

 

Mezinárodní poštovní poukázka

Mezinárodní poštovní poukázka

 

Vymyslel, vypsal, vydal se na poštu. Tento článek by se mohl také jmenovat: Jak vytvořit na poště frontu. To se mi totiž povedlo pokaždé, když jsem na ni s tímto problémem zavítal. Nicméně balík se po určité době u přepážky podařilo odeslat. Sice mi paní pošťačka svým mumláním pod vousy trochu znervozňovala, protože když chcete po někom 570€ a z druhé strany přepážky slyšíte: "Jak tam jenom zadat, že to neni v korunách...", taky byste byli nervozní a já si byl tenkrát téměř jist, že mi na ten účet přijde 570 Kč a né těch cca 14000 Kč.

Odesláno a děj se vůle poštovní

Prostě odesláno a děj se vůle poštovní. Milým překvapením bylo, když mi služba sledování zásilky už pátý den po odeslání ukázala, že balík byl doručen! Neuvěřitelné, již za 5 dní do Maďarska? Ano!

 

Potřeba lyží na straně adresáta zásilky byla tedy uspokojena, teď ještě uspokojit moji potřebu správného obnosu. Tato fáze ovšem přinesla vystřízlivění z úžasných poštovních služeb, které dokázaly doručit balík do Maďarska již za 5 dnů! Týden se nic nedělo, dejme tomu. Dva týdny se nic nedělo, neni to divné? Balík tam za 5 dnů a prachy zpět za 14 nikde? Paní na infolince mi nebyla schopna říci ani deadline, do kterého musím peňouze obdržet a po kterém mohu opět navštívit poštu a podat reklamaci. Tak jsem se po dvou týdnech od doručení sebral a šel. Vysvětlil problém, obdržel číslo reklamace s tím, že do jaké doby musí být vyřízena se neví, a zase odešel.

 

Co se nestalo, 23. den od odeslání zásilky mi ve schránce přistála poštovní poukázka na 14237 Kč. Sláva, aspoň něco. Nemyslím si, že by to byl tak briskní výsledek reklamace, ale prostě na vše mají holt na poště času dost. Pomíjim i to, že jsem chtěl peňouze poukázat na bankovní účet. Budiž aspoň složenka, ale ejhle. Adresát dobírkové částky: Martin Klecka ...a kurva! Někdo něco posral!

Prokletí poštovní poukázky

Hurá na poštu, poukázka, občanka... "Ale tohle já Vám vydat nemůžu." A co teď s tím? První doporučení paní pošťačky bylo hodně zcestné: "Nejlépe uděláte, když se spojíte s adresátem a domluvíte se s ním jiném způsobu úhrady, jemu pak peníze zaplacené poště přijdou zpět.".

 

Vůbec nekomentuju to, že kdyby nějaká takováhle možnost byla, nikdy bych to s dobírkou neposlal, ale já bych 14000 Kč za klobásy předem na účet maďara taky neposlal. Takže platbu předem jsme ani neuvažovali.

 

Nicméně, kdybychom ale následovali doporučení paní pošťačky, došlo by k tomu, že by mohl mít adresát v jednu chvíli lyže i peníze. To bychom pak asi nejeli na dovolenou na kola do Alp, ale na přesdržku do Maďarska. Ani nechci hledat, kde ta Kiskunfeleghaza je.

 

Tedy paní pošťačce jsem velmi rychle vysvětlil, že jsem poslal balík s dobírkou a že tento problém rozhodně nebudu řešit já, ale pošta. Poštovní pokázka tedy byla vrácena s odůvodněním chybně uvedeného adresáta, protože to prostě v Maďarsku někdo nezvlád. Chápu, já psal jméno adresáta taky 4 minuty.

Příběh nekončí

Takže aktuální stav je takový, že je podána reklamace, na jejíž vyřízení má pošta u zahraničních zásilek až 3 měsíce. Jupííí.

 

Teď už vím, že jsem měl na poště zbalit poukázku, kontaktovat pana Martina Klečku, který v Plzni náhodou nějaký existuje, dát mu dvě kila a požádat ho, aby se mnou zašel na poštu.

 

To be continued... Bohužel!