Aimtec cyklomaraton okolo Plzně 2012

Před pár týdny u piva se ke mě od kamarádů z Aimtecu dostala informace, že 10.6.2012 se jede už asi 4. ročník Aimtec cyklomaraton okolo Plzně. Tenkrát u piva jsem si řekl, že bych to mohl taky zkusit a kupodivu jsem to dodržel. A když už, tak už, rovnou padesátku!

Cyklomaraton okolo Plzně 2012

Pokud mi paměť nešálí, tak ho již někteří kamarádíčkové také v minulých ročnících absolvovali, ale tím jsem se nějak nezabýval. Registraci jsem nechal až na den startu, kdybych si to náhodou rozmyslel. Ve čtvrtek večer jsem si byl celou trať projet s dvouma maníkama, co do toho šli taky, nicméně závoděním na bajku to byli rozhodně ostřílenější hoši než já. Mrož pokřtil celou trať tygrem při sjezdu na 17. kilometru, ale jinak proběhla celá projížďka v klidu a pohodě.

V neděli ráno jsem zjistil, že mám po čtvrteční projížďce prázdné přední kolo, tak jsem si pro dojezd na registraci ke Svatemu Jiří půjčil manželky sedmnáctipalcové. Ještě, že to je co by kamenem dohodil. Po registraci posnídal, vymněnil duši v předním kole a počkal na Mrože. Start byl v 11:30, a tak jsem po desáté sbalil kofilu a vyrazili jsme ke startu. V půl jedenácté ještě tedy startovaly nějaké dětské kategorie na kátkých tratích, a tak jsme si dali 2-3km na rozjetí.

V 11:30 startoval závod jak na 50km, kterého jsem se účastnil, tak i závod na 28km. V praxi to znamenalo, že se v tento čas na start postavilo přes 450 závodníků a závodnic. Díky Mrožovo aktivitě jsem stál na startu možná někde tak okolo 100. pozice, což, jak jsem záhy poznal, bylo velmi dobře. Po startu se celá masa 450 závodníků pomalu začala natahovat na úvodní kopec Chlum, byla to masovka a byl tam trochu přetlak, ale čekal jsem větší boxovačku. V zásadě byl problém jen to, když jste v jednom ze 3 proudů cyklistů dojeli v kopci na chlum někoho výrazně pomalejšího a nebylo kudy ho předjet, to pak člověk pár míst ztratil, ale jinak pohoda. Po sjezdu z Chlumu a následném výjezdu na Bílou Horu se startovní pole už dost natáhlo, takže už se dalo jet v pohodě ideální stopou a na vzájemné předjíždění bylo taky místa dost.

Vzhledem k tomu, že během dopoledne pořádně sprchlo byla trať celkem nepříjemně lepivá a v některých místech celkem klouzavá, ale žádná tragédie. Už od startu jsem si držel celkem slušné tempo, až jsem sám sebe překvapil, ale při pohledu na tep, kde neustále blikalo něco mezi 170 a 190 tepy za minutu jsem si řikal, jak dlouho to vydržím. Přeci jen jsem se na start postavil s, do té chvíle najetými, cca 490km během letošní sezóny a to na takový závod není nic moc. Teď už vím, že jsem to tempo vydržel cca 38km. Od chvíle, kdy se startovní pole více natáhlo, což mohlo být někde mezi pátým a desátým kilometrem, se mi jelo velmi příjemně. Závodníci okolo mě se tak různě přeskupovali, tu jich pár předjelo mě, tu jsem jich pár předjel v kopci, ale v podstatě až k nějakému 35. kilometru jsem jel vždy s někým, ať už v háku nebo na špici. Ve sjezdu do Údolí dutých hlav jsem už ale zbyl sám, přede mnou závodníci nebyli na dohled, za mnou také ne. No a pak na mě na poli asi 2 kilometry před bufetem přišla krize, že jsem měl chuť to hodit do potoka a jít pěšky.

No naštěstí jsem to neudělal, ale v kopci za prvním bufetem, který mě teda dost nebavil už ve čtvrtek (myslim ten kopec, ne ten bufet), jsem poprvé výrazněji zpomalil a ztratil pár míst. Posledních 6km už pak bylo v podstatě bez kopce, tak to šlo nějak dojet, ale z těch kilometrů 38-43 nemam úplně dobrej pocit.

No a jak to dopadlo?

V celkovém pořadí jsem dojel 140. z celkem 289 závodníků, kteří dojeli na 50km trati do cíle a to v čase 02:29:49.966, tedy se ztrátou 00:43:43.4 na vítěze. V kategorii Muži 19 - 29 let jsem na 50km trati obsadil 22. misto z celkem 47 závodníků, kteří dorazili do cíle. Ta trať měřila přibližně 51,5km s převýšením okolo 900 výškových metrů,  což znamená, že jsem ji absolvoval s průměrnou rychlostí přibližně 20,62 km/h.

Než jsem vypad z domu, tak jsem řikal, Helence, že přijedu za dvě a půl hodiny, což jsem teda netrefil o 10 sekund. To znamená, že s výsledkem jsem naprosto spokojenej a vim, že nepatřim ještě do starého železa. Na druhou stranu, že bych musel každý rok jezdit pravidelně třeba 3 takovýhle závody, to rozhodně ne. Je to super zkušenost, ale zarputilej závodník ze mě určitě nebude.